Matyáš Dlab

Tropical islands / černá groteska

„Celý život jsem věřil reklamě na Bounty. Jen tak si na pláži spadne kokos, ladně se rozpůlí a ven vyteče mléčně bílý krém. Loni na Vánoce jsem půl hodiny řezal do kokosu pilkou na železo, až se mi na povrchu podařilo vyrobit drobný zářez. Obsah mě dost zklamal“. Tropical islands je název německého akvaparku, který je otevřen 24 hodin denně, 365 dní v roce. Tropical Islands je temná komedie o muži, který se zde rozhodl žít…Tropical Islands – stísněný příběh místa s největší koncentrací exotiky na světě, příběh temnější strany továrny na hřejivé sny. Groteskní zpráva o člověku, který chtěl žít akvaparku.

Autor: Matyáš Dlab
Režie: Matyáš Dlab
Dramaturgie: Vladislav Kracík
Scéna a kostýmy: Matěj Sýkora
Hudba: Martin Peřina
Světla: Aleš Hejral
Technická spolupráce: Vladimír DernerHrají: Vojtěch Johaník, j.h., Jan Konopčík, Barbora Šebestíková, Václav Stojan, Johana Jančaříková, Hana Kuzníková

Premiéra: 28.1. 2011
Délka: 1 hod 15 min bez přestávky

Projekt se uskutečnil za finanční podpory Ministerstva  kultury.

Video : ZDE

Recenze

„Inscenace vládne dvěma polohami. Hlavní postava má první rande se svým splněným snem, seznamuje diváky i sebe s jeho možnostmi i ostatními snílky. Vládne trhlý humor, přehršel vyšinutých detailů a nápadů. Zaplněné tramtarijské řady rázně atakuje a spolehlivě rozesmává výstřední groteska, ve vzduchu se vznáší crazy atmosféra a obláčky spreje s příznačným tropickým aroma. Dobrodružství začíná ve chvíli, kdy se inscenace radikálně láme v odlišnou druhou polovinu. Třeskutá groteska se proměňuje v halucinogenní horor…. Autorský počin režiséra a dramaturga Matyáše Dlaba se dočkává dalšího rozměru. Zpočátku si hraje s parodií na falešné sny účinně lákající slepé masy skrze média, s postupem času jde o něco dál. Záměrně zveličuje a vizuálně nablýskané podbízivé reklamy taví na nebezpečně pokřivenou realitu plnou nesnesitelné křeče, která může mít lobotomizující účinky. Vidím tam apel, upozornění pro všechny. Ukázku toho, jak daleko můžou (třeba i v budoucnu) veškeré mediální podbízivosti zajít, jak mohou někoho zfanatizovat a ve finále snadno a rychle zničit.“ (Ondřej Čížek – www.olomouc.cz)

celá recenze : ZDE
Nenalezeno žádné představení