František Hrubín - Vladislav Kracík

Romance pro křídlovku / Poetický příběh

To léto v Lešanech bylo plné kopřiv a višní. A Teriny, holky od kolotočů… Magický příběh jedné srpnové noci, vzpomínka na život, který za to stál. Divadlo Tramtarie uvádí divadelní adaptaci jednoho z nejkouzelnějších děl české literatury, slavné poemy Františka Hrubína Romance pro křídlovku.

Scénář a režie: Vladislav Kracík
Dramaturgie: Lenka Jorníčková
Scéna a kostýmy: Markéta Rosendorfová a Dagmar Maturová
Hudba: Martin Peřina
Projekce: Markéta Rosendorfová
Technická spolupráce: Aleš Hejral, Jakub Janovec
Děkujeme za pomoc při realizaci sény: Přemku Šupíkovi, Aleši Hejralovi, Jiřímu Krlišovi, Martinu Krlišovi a Andymu Fehu

Hrají:
Františci: Vojtěch Johaník, Tomáš David, j.h., Matěj Mužík, j. h. / Lukáš Černoch, j.h.
Teriny: Barbora Šebestíková,  Paulina Labudová, j. h., Petra Konev Čiháková
Tonka: Veronika Löflerová/Jana Posníková
Vypravěč: Zuzana Zapletalová

Premiéra: 5. 3. 2013 v Divadle Tramtarie
Délka: 1h 30min bez přestávky

Videoukázka: Ukázka z představení Romance pro křídlovku

Plakát představení najdete zde.

Hrubínova Romance se odehrává během několika srpnových nocí. Student František se o prázdninách stará o svého dědečka, který je po mozkové mrtvici, a potom potkává Terinu, svoji první lásku. Stáří je příznak smrti, láska života. Když má dojít k toužebně očekávanému setkání Františka a Teriny, dědeček umírá. K setkání mladých milenců nedojde a Terina odjíždí.

Dominantním tématem poemy Romance pro křídlovku je období prvního zamilování, počátku a tragického konce ještě ne zcela dospělé lásky. Období, které je nesmírně zásadní ve všech svých barvách pro každého z nás, a proto je také nikdy nevyčerpatelnou studnicí příběhů pro mnohé spisovatele. Ústředním východiskem pro vznik naší inscenace byla pro nás skutečnost, že Hrubín napsal svoji Romanci již na sklonku života. Příběh by možná byl pohádkou o mládí a nezastavitelné touze žít, kdyby ji nenapsal autor už s vědomím blížící se smrti, jako vzpomínku na dobu, která se už nikdy nevrátí.

Inscenace vznikla za finanční podpory Statutárního města Olomouce.

Recenze

„…Nezvyklé trojité řešení usnadňuje střih záběrů, neúprosně však prověřuje herecké schopnosti aktérů. Nicméně Vojtěch Johaník, Tomáš David a Matěj Mužík si úlohu Františka, Viktora a dědečka vyměňují s promyšlenou obratností. Dětsky spontánní Terinu hraje Barbora Šebestíková spolu s Gabrielou Veselou, Terinu introvertku pak ztvárňuje Petra Konvičková. Každý ústřední pár je jiný, vyzařuje odlišnou energii, dvojice k sobě však pozoruhodně esenciálně ladí. S každým pohledem, dotekem i akcí navozují impresi ryzí a spontánní lásky….“ (Veronika Jiroušková, www.generace21.cz)

Celá recenze : ZDE
Nenalezeno žádné představení