Jiří Jelínek

Poslední případ Sherlocka Holmese / Komedie

Nejslavnější detektiv všech dob řeší svůj poslední případ, jehož divadelní rekonstrukce vám může nezvratně poškodit bránici. Taky vás rozčilují všichni ti chytřejší? Diváci, HOLME SE! Zajímá vás, kde se člověk WATSNE?… Divoká variace na slavné téma s autorskými otisky prstů Jiřího Jelínka.

Případ Jelínek: Herec, režisér a performer, principál slavného hradeckého divadla DNO a adoptivní otec komiksové postavičky Fagi. Bývalý člen souboru a režisér brněnské Husy na provázku, nyní na volné noze. Spolupracuje s divadly Minor, Reduta nebo se Studiem Ypsilon. Naposledy režíroval Carmen v Městském divadle Zlín. V Tramtarii už režíroval úspěšnou hudební roadmovie Kdo chce zabít Beatles? nebo Zapeklitou pohádku.

Režie: Jiří Jelínek
Dramaturgie: Vladislav Kracík
Hudba: Lukáš Mareček
Scéna a kostýmy: Zů Vítková
Technická spolupráce: Jakub Janovec
Plakát: Markéta Rosendorfová

Hrají: Jiří Jelínek, Vojtěch Johaník, Jana Posníková, Barbora Šebestíková, Jan Konopčík

Premiéra: 4. 12. 2012 v Divadle Tramtarie
Délka: 1h 20min bez přestávky

Sherlock v Tramtarii
Na prknech Divadla Tramtarie se začne odvíjet zbrusu nový příběh Sherlocka Holmese a doktora Watsona. Sehraná dvojice řeší řadu drobných případů, na jejichž pozadí se ve skutečnosti vyjevuje pravda o jejich vztahu. Sherlock Holmes se ukazuje jako hodně problematická postava, možná geniálního detektiva, rozhodně však nesnesitelného společníka.  Stále dokola se opakujícím motivem hry je hra samotná, to, jak roztomilým hraním ubližovat okolí, a kdo s kým si vlastně hraje, kdo proti komu hraje, kdo si na co hraje. Poslední případ Sherlocka Holmese proto, protože po téhle hře už neuvidíte Sherlocka Holmese takového, jaký byl předtím.

Jelínkovská poetika
Jelínek má až chorobnou touhu hrát si se slovy. Situace podřizuje až dadaistický zvratům.  Časté téma je nahlížení stereotypů z jiných úhlů, „sesazování“ slavných osobností jako je Carmen, Cyrano, Romeo, Richard III. na úroveň obyčejných lidí a jindy zas vyšinování obyčejných lidí na úroveň velikánů.  Přes všechnu grotesknost ale zůstává lidský rozměr.

V hlavní roli Jelínek
Ve většině her Divadla DNO hraje Jelínek, přestože režíruje. Víc než hraní by se tento postup dal nazvat živou režií na scéně. Těžko říct, kde začíná herec a končí režisér. Jde o osobnostní autorský přístup k divadlu. Každý z herců je vybaven fixou a řezákem a režijním pokynem čmárat, tím pádem je technicky nemožné dvakrát za sebou vidět stejné představení.

Recenze

„Jiří Jelínek, jehož humor je známý milovníkům kreslené postavičky Fagi, v napůl improvizovaném představení ostatní herce naprosto zastínil. Na vše „nečekané“ reagoval nejlépe, nejčastěji vtipem, který, i když mnohdy nebyl vůbec vtipný, všechny rozesmál neotřelým podáním. Právě vtipy byly prostředkem zapojení publika do hry..“ (Denisa Knausová-www.zurnal.upol.cz)

Celá recenze: ZDE
Nenalezeno žádné představení