Vítězslav Větrovec-Tereza Neznalová-Matyáš Dlab

Marlboro men evangelium / fantasy western

Jednoho dne utekl Bůh z nebes a schoval se někde…v Americe. A oni jsou tři a rozhodnou se ho najít. Upír, nájemná sexy vražedkyně a věčně sjetý kazatel jedou v červeném Cadillacu napříč Amerikou, aby si s panem božským vyřídili účty…MARLBORO MEN EVANGELIUM – zběsilá divadelní roadmovie, které není nic svaté…

„Když hledáte Boha – myslim doslova, nemluvim o nějakejch dušezpytnejch kravinách – tak kde začnete? V Jeruzalémě? V Římě? Na vrcholku hory?“ Akční road movie fantasy western na motivy kultovní komiksové série Gartha Ennise a Stevea Dillona – Preacher/Kazatel. Divadlo Tramtarie uvádí životní story Chrise Jestera. Bůh Všemocný, John Wayne, texaská obloha, marťanský negři, upíři, andělé, retardovaný potomek Ježíše Krista a kněz s vizáží Jamese Deana v inscenaci: Marlboro Men Evangelium!

Režie: Vítězslav Větrovec, j.h.
Dramaturgie: Matyáš Dlab
Scéna a kostýmy: Katarína Kováčiková
Hudba: Jakub Vašica
Světla: Alois Pešek
Zvuk: Vladimír Derner

Hrají:
Matěj Mužík, Vojtěch Johaník, Petra Konvičková, Dáša Rybářová, Gabriela Veselá,
Matyáš Dlab, Václav Stojan, Marek Zahradníček

Premiéra: 25.11.2011
Délka: 2 hod, představení má přestávku

„…Jde o našeho pána. Seknul s tím. Vypařil se. Utekl. Jednoho dne za námi, za všemi anděly, přišel a řekl, že musí vykonat pouť na zemi. Odešel pryč a od tý doby jsme o něm neslyšeli. Podívej se kolem sebe, je pryč a nic se nezměnilo. Žádná apokalypsa, žádní lvi ležící s beránky, čtyři jezdci furt ve stáji…

V malém texaském městečku Anville exploduje kostel. Nehoda, která si vyžádá na dvě stě obětí se neblaze zapíše do místní černé kroniky. V palcových titulcích se ale objeví zvláštní okolnost. Katastrofu přežil zdejší kazatel Chris Jester. Ve společnosti mladé ženy a individua výstředního vzezření utíká před zákonem s cílem přijít nejasným okolnostem na kloub. Ukáže se, že jediný, kdo může na otázky odpovědět, je samotný Bůh. Proč ho nenajít a nezeptat se ho osobně? Ale kde, když ani v nebi neví, kam zmizel?

Jsem alfa. Jsem omega. Pán všehomíra, váš Bůh. Nejsem zrůda.“

Inscenace Marlboro Man Evangelium vypráví příběh velkolepého putování skrz na skrz vlajkou hvězd a pruhů. Podivná trojka vyráží z Texasu – cíl: najít Boha a dostat z něho několik docela dost zásadních odpovědí. Po dobrém, nebo po zlém. Chlapík s kolárkem, který nikdy nezabloudí, protože cestu zpátky najde pohodlně podle zmačkaných krabiček od cigaret, irský deviant Kid se  stoletým návykem na velmi neortodoxní látku a svůdná Lily s menším arzenálem v kabelce na cestě autem bez zpětných zrcátek. Nad světem se schyluje k jaderné válce, prezident Spojených států brečí do telefonu, kolem se proženou westernové chuchvalce, walkmeny andělů sem tam namotají kazetu Dr. Albana a krajem kaktusů projde chlap s pohledem, který by vyděsil i Clinta Eastwooda. Devadesátá léta v zemi nekonečných možností – v Americe.

Díval jsem se tu noc dolů a viděl jsem Ameriku, jak se rozpíná do všech směrů, a najednou mě napadlo, že kdybych teď skočil z Empire State Buildingu, přistanu v jakymkoli koutě Ameriky – kde bych si přál…

Divadlo Tramtarie uvádí třetí premiéru sezony, inscenaci Marlboro Man Evangelium v linii uvádění současných popkulturních žánrů. Hra Vítězslava Větrovce, Terezy Neznalové a Matyáše Dlaba čerpá volně motivy z jedné z nejzásadnějších komiksových sérií současnosti Preacher/Kazatel tvůrčího dua spisovatele Gartha Ennise a kreslíře Stevea Dillona. Vychází z širokého žánrového spektra – road movie, fantasy, akční, love story či western. Se spletitou dějovou stavbou a úderným dialogem recykluje klišé americké kultury a degenerované zobrazení násilí. S nadhledem přemítá nad charakteristickou rebelskou aurou džínového hrdiny a svůdné, nebezpečné hrdinky a stereotypem „parťáctví“ – americko-foglarovským přátelstvím. Marlboro Man Evangelium – inscenace plná drsného černého humoru, bizarních figur a notné dávky „američanství“.

Vidíte támhle to individuum v latexovém oblečku, obojku a o berlích. Chci, abyste ho vyléčil. Přikažte mu, ať odhodí berle a kráčí bez nich.

Recenze

„…Divák si může také vybrat, jak k příběhu přistoupí. Publikum se totiž může bavit lehkými vtípky a bizarními scénami, náročnější divák zase může hledat v příběhu hlubší filozofické myšlenky. Svou funkci plní v představení i cynický a černý humor i časté vulgarismy…“ (www.olomouc.cz)

celá recenze : ZDE
Nenalezeno žádné představení