Jiří Jelínek

Kdo chce zabít Beatles? / komedie

Chtěl bych mít kapelu, ale s tebou už asi né… Divadelní roadmovie. Komedie o jedné začínající kapele, která rozhodně nechce skončit jako Beatles! Režie: Jiří Jelínek (Divadlo DNO-Svět podle Fagi). Premiéra: 16.12.2010

KDO CHCE ZABÍT BEATLES?

Je v první řadě komedie o vztazích. Pavel, Šimon a Tereza založili kapelu. A vše probíhalo, jak mělo. První písničky, koncerty po klubech, první úspěchy, potom dokonce nabídka zahrát si na festivalu v Anglii, jenomže… Pavel nejdřív chodil s Terezou, ale ta teď chodí se Šimonem a nějak to zapomněli říct Pavlovi, a ten je dost naštvanej na Šimona i na Terezu, a Pavla to mrzí a Šimona to taky mrzí, a Tereza rozhodně nechce rozbít kapelu stejně, jako Yoko Ono rozbila Beatles… Naštěstí jsou ale všichni profesionálové, a tak se dohodnou, že přeci není nutné, aby se kapela rozpadla, vžyť stačí jediné…  nemíchat do své práce osobní vztahy. A tak všichni tři nasednou do auta a vyráží na cestu, na jejímž konci má být jejich velký londýnský koncert… Ve ztřeštěné roadmovie Kdo chce zabít Beatles nechybí humorné situace, hudební hity a nakonec ani mystické zážitky.

Hra Kdo chce zabít Beatles? je autorským počinem známého režiséra a herce Jiřího Jelínka (Divadlo Dno, HaDivadlo, Husa na Provázku). Autorem hudby je frontman kapely HomeBwoyRasta Lukáš Mareček.

Režie: Jiří Jelínek
Dramaturgie: Vladislav Kracík
Hudba: Lukáš Mareček
Scéna a kostýmy: Eliška Konečná
Light design: Zdeněk Hrbek
Technická spolupráce: Vladimír DernerHrají: Petr Jarčevský,j.h / Vojtěch Johaník., Zdeněk Svobodník, j.h., Petra Konvičková, Dáša Rybářová, Jana Posníková

Délka: 1hod bez přestávky

Projekt se uskutečnil za finanční podpory Ministerstva  kultury.

Video : ZDE

JIŘÍ JELÍNEK

Autor, režisér a herec Jiří Jelínek je zakladatelem významného českého loutkářského souboru Dno Hradec Králové, ve kterém působí zhruba 10 let. Po čase spolu s několika jeho členy začal spolupracovat s Vladimírem Morávkem v Klicperově divadle v Hradci Králové, kde hrál a režíroval. A s tímtéž režisérem poté odešel do Brna, do Divadla Husa na provázku. Letos zde ukončil svoje čtyřleté angažmá a vydal se na volnou nohu.

Za inscenaci “Variace na slavné téma CYRANO” spolu s divadlem Dno byl oceněn cenou Divadelních novin za alternativní umění a cenou Zlatý Erik za nejlepší loutkovou inscenaci roku. Tutéž cenu se Dnem získal poté za inscenaci “CIRKUS”. Dno za toto představení také získalo i cenu Objev roku na význačném divadelním festivalu Next wave a cenu za Alternativní přínos.

Jirka Jelínek o Tramtarii

Tramtarie a já. Nejdřív přišel Matyáš Dlab po představení v Brně a ptal se mně, jestli znám Olomouc a jestli znám Tramtarii. A že ho Petra Němečková a Vláďa Kracík posílají, abychom se dohodli… A tak jsme se dohodli.  A tak jsme se dohodli, že v prosinci bude mít v Tramtarii premiéru adaptace nějakého slavného románu. A já jsem navrhoval Frankensteina a oni říkali, máme Terminátora. A já jsem navrhoval Pufy, zabíječka upírů a oni říkali, máme Tajemný hrad v Karpatech. A já jsem navrhoval… a oni říkali…. Ale dobré bylo to, že jsme se shodli na tom, že by to nemělo být „divadlo“, a tak jsme se časem dobrali k road movie.

Beatles a já. Kdysi mi Jana, co hraje basketbal, vyprávěla, jak těžko se hraje, když se nesnášíš s kolegyněmi. A pak mně Honza, co je vodák, vyprávěl, jak těžko se pádluje na jedné lodi s lidma, co ti neseděj. A pak mně Bára vyprávěla, jak je těžký mít kapelu s klukem, co už s ním nejseš. A tak jsem napsal povídku Výlet. O lidech, co spolu chtějí a musejí být, ale z nejrůznějších důvodů to nejde. A když jsem to četl na baru v Tramtarii, tak oni se smáli a říkali, že jsem to napsal o nich. A tak jsme se dohodli, že to bude road movie o kapele, která ani není tak slavná jako Beatles, ale úplně stejně trapně se rozpadne. A co všechno člověk udělá proto, aby byl aspoň hodinu slavný. A jak je těžký se mít dobře.

Tramtarie a já podruhé. Jel jsem se podívat na představení do Tramtarie, abych si vybral herce. Jenomže ten, co hrál hlavní roli už tou dobou věděl, že bude studovat na DAMU, a ten kluk, co hrál druhou hlavní roli, už věděl, že se odstěhuje do Brna, a ten kluk, co hrál třetí hlavní roli, věděl, že bude maturovat. A tak mě Vláďa telefonoval a posílal fotky a vybírali jsme, kdo v tom bude hrát. A pak jsme vybrali a začali zkoušet. A taky jsme šli na oběd s Lukášem Marečkem a on si dal řízek a salát a to mi přišlo dost popový, ale zdálo se, že mu to chutná a přes počítač mi začal posílat hudbu do Betales a není pochyb, že je to Lenonova reinkarnace.  A v Brně na Skleněné louce za mnou po nějakém jiném představení přišla tichá dívka a neslyšně řekla, já jsem scénografka a oni mě posílaj. A od té doby vím, že Eliška Konečná je skvělá, scéna červená a kostýmy žluté.  A já jsem začal chodit na zkoušky v předklonu, protože holky ráno zabalily do auta pohádku, jely hrát do mateřský školky kamsi, pak od 12 zkoušely Beatles a večer šly buďto zase hrát do Tramtarie, nebo obsluhovat na bar, a to pro změnu do Tramtarie. Takže kdyby to neznělo pateticky, řekl bych, že je obdivuji, ale protože to zní pateticky, říkám I love you!

Beatles a já podruhé. Za tři dny bude premiéra a já se dost těším a pekelně bojím, protože když ty všechny legrační fóry budou připadat směšný jenom mně, tak to bude průser a Kracík bude muset strašně rychle nazkoušet nějakou komedii…
Jiří Jelínek

Recenze

„Tahle podívaná aspiruje na titul hit sezony… Režisér a zároveň autor textu Jiří Jelínek sází hlavně na slovní komiku. Petr Jarčevský (Pavel) se Zdeňkem Svobodníkem (Šimon) nemají jako komikové v okolí konkurenci, což mnohokrát dokázali v domovském Moravském divadle. A tady na malé scéně to platí dvojnásob. Užívají si každý fórek, vyhřívají se ve smíchu zcela zaplněného hlediště, přehánějí a improvizují, protože vědí, že tohle je především zábava…. Takovouhle jízdu Tramtarie už dlouho nezažila. Nic intelektuálského, nic složitého, žádné politika ani světonázory. Prostě legrace bez jakéhokoliv náznaku nucenosti…“

(Jan Procházka-www.olomouc.cz)
celá recenze : ZDE
Nenalezeno žádné představení