Charlotte Brontëová - Matěj T. Růžička

Jana Eyrová / Milostné drama

…nemilovali jste?…to znamená, že jste ji nepotkali… Strhující milostné drama dvou lidí pocházejících ze zcela rozdílných sfér společnosti z doby nemilosrdných viktoriánských časů…o touze, nenaplněných snech a mrazivých tajemstvích v divadelní adaptaci jednoho z velkých nadčasových příběhů klasické literatury. Režisérem inscenace je hostující Matěj T. Růžička, umělecký vedoucí legendárního Divadla v 7 a půl. V hlavních rolích Gabriela Veselá a Vojtěch Johaník.

„Co je to?“…tak jako se ptá malé dítě, když vidí lesklého brouka, zvláštní květinu, z korun stromů se deroucí skálu, střípek, potok tekoucí někam, kam nemá…“Co je to?“…až po chvíli si uvědomil že má hlavu skloněnou na stranu jako psík vyzývající ke hře, s ušima nastraženýma…“Co je to?“…v duchu se Edward Rochester ptal sám sebe tváří v tvář Janě Eyrové… 

…nemilovali jste?…to znamená, že jste ji nepotkali…

Scénář a režie: Matěj T. Růžička
Úprava textu: Vladislav Kracík
Scéna: Natálie Pelcová
Kostýmy: Kristina Ketmanová, Natálie Pelcová
Výběr hudby: Tereza Koláčková
Výroba: Vladimír Derner
Světla, zvuk: Jana Posníková
Taneček: Renáta Mrózková
Účesy: Lenka Bubeníčková
Čepečky: Barbora Křížková
Úpravy kostýmů protagonistky: Iveta Divišová Veselá Václavová
Zápůjčka kostýmů: Dana a Matěj T. Růžičkovi, Moravské divadlo Olomouc
Gramodesky věnovali: Jindřich Konvička, Olga Koláčková
Support: BcA. Libuška Hašková
Asistent režiséra a tatínka: Julie Ema Růžičková

Hrají:
Jana Eyrová: Gabriela Veselá
Edward Rochester: Vojtěch Johaník
Paní Fairfaxová: Dáša Rybářová
Blanche Ingramová, Lada Poolová, Děcko: Petra Konvičková
Lady Ingramová, Diana, Děcko, Berta Masonová: Zuzana Zapletalová
Teta Reedová, Lady Zmrzlina, Marie: Veronika Löflerová
Mason, Učitel: Jan Konopčík
Jan Rivers, Advokát Briggs, Lékař, Děcko: Václav Stojan

Premiéra: 15. 9. 2012 v Divadle Tramtarie
Délka: 1 hod 35 min bez přestávky

Video: Ukázky z inscenace Jana Eyrová

Divadlo Tramtarie děkuje za poskytnutí kostýmů Moravskému divadlu Olomouc.

Román Jana Eyrová, který patří ke klasickým dílům anglické literatury, je do značné míry autobiografický. Objevují se v něm zkušenosti autorky z neveselého dětství i popis postavení ženy v tehdejší Anglii. Poprvé román vyšel v roce 1847, Charlotte Brontëová ho vydala pod pseudonymem, aby se vyhnula předsudkům, které v té době ženské autorky vyvolávaly. Román se dočkal okamžitého úspěchu a později i mnoha divadelních, filmových a televizních adaptací.

Téma Jany Eyrové, stěžejního díla Charlotte Brontëové, jedné ze tří nesmírně rozcitlivělých a talentovaných sester, přesahuje nejen více než sto padesát let existence (tedy životů několika generací), ale především všechny nás, žijící v době zcela odlišné. Přesto však… láska, vůle, touha po svobodě… jsou nehynoucími touhami všech, všude a vždy. Až snad mohli bychom se cítit poselstvím Brontëové, vysekaným železnými sekerami do doverského vápence, zahanbováni… jsme totiž společností schnoucí na úbytě rychlosti, plytkosti, vykořeněnosti… společností s podivnými „nezásadami“, posměchem nad skromností, úšklebkem nad obyčejnou strastí, rozjařeností nad botou s obrázkem, oblečkem s cenovkou, vozíkem na čtyřech kolech… Brontëová všechny tyto „hodnoty“ respektuje, nevysmívá se, nekárá… jen s úporností vrozenou staví do čirého protisvětla opuštěnou, odstrčenou dívku… dívku, která však až s mytickou silou vloží do svého nitra zásady nezlomitelné nikým a ničím a nikdy i za cenu sebeobětování.

Matěj T. Růžička
Režisér, autor. Absolvent JAMU 1991 herectví, režii tamtéž nedokončil. Zakládající člen prvního, nezávislého, brněnského, profesionálního divadla po roce 1989, Divadla v 7 a půl. Spolupůvodce myšlenky profesionálního Divadla Neslyším. Spolustavitel i bořitel několika divadelních paraprostorů – Divadla Barka, Edison garden, Kabinetu múz a nyní Zbrojovky. Režisér a spoluautor divadelních her např. Jammova Anýzového jablíčka, Nabokovovy Lolity, Rushdieho Satanských veršů, Lawrenceovy Milence Lady Chatterleyové, Godardova U konce s dechem, Němcové Divé Báry atd. Ideový i praktický žák Arnošta Goldflama, Bořivoje Srby i J.A.Pitínského.

MTR, obdivovaný i zatracovaný, umělecký vedoucí cenami ověšeného a legendami opředeného Divadla v 7 a půl, o sobě: „Hotelník, otec, muž, okradený motorkář, pravdoláskař – lhář, olezlý snílek, unavený divadelní buldozer, sekyrář, přítel, nepřítel, pyšný potomek navigátora RAF, šlechtic, blb, tatíček, ježeček.“ …v úctě m.t.r.

Činnost Divadla Tramtarie dlouhodobě podporují Statutární město Olomouc a Olomoucký kraj.

Recenze

„…Podařilo se vystihnout s jedinečnou režijní invencí klíčové okamžiky trudného dětství Jany a ještě obtížnějšího sbližování s Edwardem Rochesterem….Gabriela Veselá v titulní roli je zosobněním nevinnosti, opravdovosti citu, morální převahy. A Edward ve výkonu Vojtěcha Johaníka – totéž v mužském provedení…“ (J.P. Kříž – www.novinky.cz)

Celá recenze : ZDE
Nenalezeno žádné představení