Wiliam Saroyan - Vladislav Kracík

…a za Tracym tygr / Úsměvný příběh

„Jak to, že vlastníte tygra? Já nevím, měl jsem ho skoro celý život…“ New York. Obchod s kávou. A Tracy. S tygrem, který není tak úplně tygrem. V příběhu, který se mohl stát… Úsměvné vyprávění o tom co je a není v životě důležité, volně podle slavné novely Williama Saroyana.

Novela Tracyho tygr je křehkým, magickým, lehce surrealistickým vyprávěním o mladíkovi jménem Thomas Tracy. Ten již od malička toužil po něčem, co by mu patřilo a zároveň bylo jeho součástí. Po dlouhém hledání to „něco“ konečně našel – jeho společníkem se stal neviditelný tygr. Thomas si se svým tygrem povídá, hádá se s ním i radí, tygr dělá Tracyho silnějším, zábavnějším i odvážnějším. Společně pak odjíždějí do New Yorku, kde Tracy začíná pracovat v továrně na výrobu kávy. Zde také za nějaký čas potkává Lauru Luthiovou, která má také svého tygra… Tygr je v novele Williama Saroyana metaforou. Saroyanův tygr je láska, ale také optimismus, životní energie, touha zažívat nové věci i odvaha čelit nepříjemnostem. Saroyanův i Tracyho Tygr je krásná dívka, dobré jídlo, vůně kávy, slunce, sobota,  čokoláda, prostě všechno to, co tvoří jeden neurčitý  pocit – být rád na světě.  Mít tygra, znamená mít chuť žít, ať se děje cokoliv. Základním dramatickým principem inscenace …a za Tracym tygr je kontrast dvou protichůdných charakterů. Tím prvním je Tracy, sedmadvacetiletý mladík, který je bez rodiny, bez známých i bez peněz, ale přesto plný života a energie. Tím druhým je šedesátiletý doktor Rudolf Scatter, známý psychiatr, muž se skvělou kariérou, dobrým platem a mladou ženou, který si ale někde uvnitř pomalu začíná uvědomovat tíživou prázdnotu své existence.

Režie: Vladislav Kracík
Dramaturgie: Lenka Jorníčková
Hlas vypravěče: Miroslav Hruška, j.h.
Scéna a kostýmy: Markéta Rosendorfová, Dagmar Maturová
Hudba: Martin Peřina, Lukáš Mareček
Projekce: Andy Fehu, Sandra Hrachová, Petra Heleninová
Technická spolupráce: Vladimír Derner, Přemek Šupík
Světla: Alois Pešek

Hrají: Tomáš David, j.h., Marek Zahradníček, Zuzana Zapletalová, Jana Posníková, Barbora Šebestíková, Veronika Lőflerová, Václav Stojan

Premiéra: 6. 3. 2012 v Divadle Tramtarie
Délka: 1 hod 30 min bez přestávky

Děkujeme za pomoc při výrobě scény Petru Opíchalovi a Přemkovi Šupíkovi

 

Vznik inscenace finančne podpořilo Statutární město Olomouc.

Video: Ukázka z představení …a za Tracym tygr

Recenze

„Příběh o kávě, tygrovi, čokoládových bonbonech, ale především o lásce, chuti do života a touze. Saroyanův Tracyho tygr má mnoho fanoušků po celém světě. V olomouckém divadle dostal trochu jiný nádech. Do divadelní adaptace vtěsnali tvůrci více humoru, vtipu a nové scény. Výsledkem je veselý příběh, který pohladí na duši i rozesměje….“ (Kamila Koktová, www.olomouc.cz)
Celá recenze: ZDE
Nenalezeno žádné představení