Hana Mikolášková

Bohyně z města hříchu / Detektivní příběh

Pocta marwelovským noir komiksům v autorské režii jedné z nejvýraznějších mladých režisérek současnosti Hany Mikoláškové.  Ona – krasavice bůh ví, odkud. On? Škoda mluvit. Potkali se náhodou jedné bezvýznamné noci. Měla strach. A když se on ráno probudil, ona byla pryč…

Ponurý příběh s detektivní zápletkou se line jako doutníkový kouř v zapadlém newyorském podniku více než pochybné pověsti. A někde za okny hraje jazz… Svět plný drsných mužů, krásných žen, tajemných zákoutí, výstřelů ve tmě a policejních sirén. Svět, ve kterém není místo pro kladné hrdiny, svět jako život jednoho města, ve kterém nikdy nevyšlo slunce, a kde nikdy nepřestane pršet..

Režie, autor scénáře, scéna, kostýmy: Hana Mikolášková
Dramaturgie: Vladislav Kracík
Hudba: Richard Mlynář
Lightdesign: Aleš Hejral
Technika: Aleš Hejral, Roman Vičík

Výroba scény, kostýmů: Přemek Šupík, Soňa Hanusková
Choreografie tanečních scén:Defi
Inspicient: Pavla Zdařilová

Obsazení:

Buddy Marvel (antihrdina): Vojtěch Johaník j.h.
ANGIE (děvka): Jana Posníková
Mortimer Blake (milionář): Jan Konopčík
Patrick Lovecraft (detektiv): Lukáš Černoch j.h.
LUCY (tanečnice): Barbora Šebestíková
Jack Byron (policista): Václav Stojan
ROSALINE (barmanka): Dáša Rybářová

Děkujeme tímto paní Blance KAKSOVÉ ze Svatebního a společenského centra CAXA Vsisko za podíl na výtvarné složce naší inscenace „Bohyně z města hříchu“.

Děkujeme Soně Hanuskové za ušití části kostýmů.

Děkujeme Moravskému divadlu Olomouc za půjčení části kostýmů.

Premiéra: 27.11.2013 v Divadle Tramtarie Olomouc
Délka: 1h 05min bez přestávky

Druhou premiérou Divadla Tramtarie v sezóně 2013/2014 je autorská inscenace Bohyně z města hříchu. Tímto titulem se dramaturgie Divadla Tramtarie vrací ke komiksovým inspiracím, které dlouhodobě patří k výrazným žánrovým liniím divadla. V minulosti ji reprezentovali například hořká komedie I na Batmana občas padne smutek, která vycházela z komiksů se superhrdinskou tematikou, či sci-fi western Marlboro Men Evangelium, který se volně inspiroval komiksem Preacher-Kazatel.

Tentokrát se inspiračním zdrojem staly tzv. komiksy noir, jejichž klíčovým vydavatelstvím je americká společnost Marvel Comics. Inscenace opět není adaptací konkrétního příběhu, ale autorskou poctou danému žánru.  Samo označení noir je pojem z dějin kinematograife. Za film noir býval označován druh hollywoodských gangsterských filmů čtyřicátých a padesátých let, které se odlišovaly od tehdejší tradiční produkce charakteristickou výtvarnou stylizací a výrazným pesimistickým nádechem. Typickými motivy těchto filmů byla atmosféra zapadlých barů a podniků pochybné pověsti, prostředí mafie, zkorumpovaných politiků a násilí, příběhy se odehrávaly výhradně v noci, většinou pršelo. Charakteristickým rysem také bylo zrelativizování kladného pojímání hlavního hrdiny. V neposlední řadě vděčíme Filmu noir za znovuobjevení a zpopularizování postavy nebezpečně krásné ženy s neméně nebezpečným charakterem, nazývanou Femme Fatale. Z této poetiky čerpá komiks noir, který si svět starých černobílých gangsterek svérázně – postmoderně a popkulturně  – přizpůsobil dnešku.

Nelehkého úkolu převést komiksovou poetiku na divadelní jeviště se zhostila zkušená režisérka Hana Mikolášková, která je zároveň i autorkou divadelního scénáře i výtvarného konceptu. Hana Mikolášková je velmi výraznou tváří na poli české ženské divadelní režie, v současnosti působí na pozici umělecké vedoucí Městského divadla ve Zlíně. V minulosti režírovala například v Národním divadle v Brně, Divadle Petra Bezruče v Ostravě či v pražské Fidlovačce. S Divadlem Tramtarie spolupracuje poprvé a je to také první žena v roli hlavního režiséra v celé desetileté historii divadla.

Nenalezeno žádné představení