Loučíme se s oblíbeným hororem Psycho!

DIVADLO TRAMTARIE UVEDE NAPOSLEDY HOROR PSYCHO

 Derniéra oblíbeného hororu Psycho čeká návštěvníky Divadla Tramtarie v Olomouci. Psycho mělo premiéru v říjnu 2014 v režii Hany Mikoláškové, umělecké šéfky Městského divadla ve Zlíně. Má za sebou 31 repríz. Poslední repríza se uskuteční v sobotu 24. června v 19:30.

Derniérou Psycha se také Divadlo Tramtarie definitivně loučí s dlouholetým hercem Janem Konopčíkem, který odchází z divadelní branže a bude působit v jiném oboru. Jan Konopčík hraje hlavní postavu Normana Batese, majitele zapadlého motelu u cesty, kde celá hororová zápletka začíná i končí. I díky odchodu Jana Konpčíka přistoupilo Divadlo Tramtarie k derniéře Psycha. „Hozův Norman Bates je natolik osobitý, že kdybychom ho chtěli nahradit jiným hercem, už to nebude to pravé ořechové. Proto jsme přistoupili k derniéře, přestože na Psycho stále diváci chodí a na repertoáru by se jistě udrželo i celou příští sezonu,“ říká Petra Němečková, ředitelka divadla.

Jan Konopčík působil v Divadle Tramtarie téměř od jeho počátků, od roku 2006. Ztvárnil nespočet zajímavých větších, či menších rolí. Mezi ty nejvýraznější bezesporu patří právě Norman Bates v horou Psycho. Určitě ale nelze nezmínit i další postavy, například zmatený striptér v komedii Druhý život Veroniky, Chick v Pěně dní nebo obchodník se zbraněmi v komedii Děkujeme, že zde kouříte! Jan Konopčík byl tak výrazným představitelem pohádkových postav, od Pračlovíčka, Kluka z plakátu až po Mašinfíru v Pohádkách o mašinkách.

Anotace Psycha
Marion ujíždí  s padesáti tisíci dolary v kabelce a plánem na lepší život! Je již dlouho na cestě, když v dálce zahlédne blikající nápis starého motelu. Motelu Normana Batese a jeho matky… hororová klasika na divadle, pocta mistrovi filmového napětí Alfredovi Hitchcockovi! 

Cti otce svého i matku svou. Nebo jinak: jsme takoví, jaké nás stvořili naši rodiče. Ale jak dlouho musí člověk platit dluhy po rodičích? Kdy se může konečně postavit na vlastní nohy? A můžete na světě vůbec někomu věřit, když vás rodiče zklamou?

Obsah
Když Marion Craneová ujíždí po dálnici s padesáti tisíci dolary v kabelce, má štěstí na dosah ruky. Brzy se provdá za muže, kterého miluje, a začne nový život v malém městečku Fairvalley, kde ji nikdo nezná. Do cíle zbývá jen deset mil. Pak se rozhodne přespat v motelu Normana Batese.

Když Norman Bates uvidí tu zmoklou a unavenou dívku, má pocit, že se naplnily jeho nejtajnější sny. Krásná a chytrá cizinka mu rozumí, směje se a poslouchá. Dokud se do toho nevloží alkohol a jeho žárlivá matka. A pak ten její nůž.

Po nezvěstné Marion pátrá její sestra Lila, milovaný Sam, detektiv Arbogast i místní šerif. Budou mít štěstí? Ve skříních ožívají zapomenutí kostlivci. Hladinu bezedných mokřin za Batesovým motelem něco zčeřilo. Noční můra začíná…

Divadelní thriller o lásce a žárlivosti až za hrob. Pocta všem nesmrtelným šílencům, kteří milují své matky a chybí jim táta. Vždyť všichni jsme milovali své rodiče a někdy se chováme jako blázni. 

O inscenaci

Divadlo Tramtarie zařadilo Psycho na repertoár v rámci své stěžejní dramaturgické linie – uvádění autorských literárních, filmových a komiksových adaptací, ve které už uvedlo slavné tituly jako R.U.R., Růže pro Algernon, Pěnu dní nebo nejnověji Annu Kareninu.

Inscenace vznikla pod vedením zkušené režisérky Hany Mikoláškové, která v současnosti působí jako umělecká vedoucí Městského divadla ve Zlíně.

Ačkoliv je inscenace Psycho divadelní adaptací stejnojmenného hororového románu Roberta Blocha, značným inspiračním zdrojem je pochopitelně také o mnoho slavnější filmová verze z roku 1960. Režisérem legendárního snímku nebyl nikdo jiný než geniální filmař a vizionář Alfred Hitchcock, který do hlavní role psychicky narušeného Normana Batese tehdy obsadil mladého Anthonyho Perkinse.

V tom příběhu se ale skrývá víc, než jen napínavá zápletka. Pro mě je spíš tématem to, co stojí za všemi těmi hrůzami. Tedy vztah k chybějícím rodičům, láska a závislost na straně jedné a touha po samostatnosti a vlastní tváři na straně druhé. Je to taková hra věnovaná všem, kteří se z nějakého důvodu nedokázali vyrovnat se ztrátou rodičů a doživotně je to poznamenalo,“ říká režisérka Hana Mikolášková o tramtarijní inscenaci.

Pages: 1 2